Kolejny dzień życia.
Automatyczne myśli.
Emocje bez-myślne.
Reakcje odruchowe.
Gdzie podziała się świadomość siebie? – można zapytać.
Czy Ty też spotykasz ludzi, którzy zachowują się jak roboty? To tzw. ROBOPACI.
A może łapiesz się na tym, że nim się stałeś? To teraz masz szansę się obudzić ze snu, gdyż cechy Robopaty są jak cień, który warto rozpoznać, by poczuć wolność bez względu na okoliczności.
Osho opisał cechy Robopaty – i dał nam po kilka spraw do przemyślenia. ( „Budda drzemie w Zorbie”).
Pierwsze 5 cech opisałam w pierwszej części, w artykule: „ROBOPATA: CZŁOWIEK -ROBOT”
„Oto dalsze przemyślenia na temat Robopaty:
6. Robopata żyje w gmatwaninie wizerunków.
Ciągle zastanawia się, jaki jest jego wizerunek, co inni o nim myślą – czy myślą, że jest dobry, święty, taki czy owaki. Nie martwi się tym, jak naprawdę można zmienić własne życie.
7. Robopata jest perfekcjonistą, nigdy nie jest zadowolony, ciągle odkrywa błędy.
Jeśli chcesz być bezbłędny, nie możesz być prawdziwy, gdyż prawdziwość pociąga za sobą błędy. I dlatego wielu ludzi wybiera drogę najmniejszego oporu, nigdy nie idąc na całość; gdyż jest to niebezpieczne, mogą pojawić się błędy. Ludzie żyją bardzo ograniczonym rodzajem życia. A życie musi być wielowymiarowe, tylko wtedy staje się bogate. Robopata jest naprawdę biedny. Jego życie jest jednowymiarowe i ograniczone do jak najmniejszej ilości działań, by uniknąć błędów.
8. Robopata jest przeciwny radości, przeciwny życiu.
Jeśli ktoś inny się cieszy, robopata patrzy na niego z potępieniem.
9. Robopata nie ma w sobie współczucia.
Jest twardy wobec siebie i innych. Gra swoją rolę należycie, tak jak trzeba. Jego największa wartość to wydajność i ślepe wykonywanie rozkazów.
10. Robopata jest obłudny.
Zawsze czuje się bardziej święty niż ty. Jego cały wysiłek zmierza do tego, by być wyżej niż inni, by zawsze być na szczycie. Jego ego jest bardzo subtelne. Ludzie ci stają się mnichami, świętymi, politykami, purytanami, moralistami gotowymi wrzucić cały świat do piekła. To właśnie oni wymyślili piekło.
11. Alienacja jest ostatnią cechą robopaty.
Jest on wyalienowany od siebie, od innych i od natury. Nie wie, kim jest, wie tylko to, co inni o nim mówią. Nigdy nie spojrzał głębiej na własne istnienie.