Rozstania

Czy rozstania muszą zawsze „boleć”?

Czy są jakieś praktyczne sposoby aby przejść rozstanie tak, by wyciągnąć najlepsze wnioski z tego, co było między ludźmi i na nowo poukładać sobie życie?

Takie pytania padają, gdy prowadzę spotkania coachingowe i wiem, że rozstanie z partnerem to bardzo poważna sprawa w życiu człowieka . Można powiedzieć, że to jeden z największych problemów, z jakim muszą się mierzyć ludzie. To pewnego rodzaju cios, rozżalenie, zawód, niedowierzanie. A w dzisiejszych czasach tych rozstań jest o wiele więcej niż jeszcze kilka lat temu.

W ten proces zaangażowanych jest bardzo wiele silnych emocji, wzorców i przekonań – to one sterują reakcjami i samymi relacjami .

Kiedy partnerzy mają do siebie tylko pretensje, obwiniają się, sieją gorycz i żal – to gwarantuję, że rozstanie musi boleć. I będzie długo boleć.

Kogo?

Najbardziej będzie cierpieć ta osoba, która ma najwięcej pretensji i niespełnionych oczekiwań.

Spokojnie można by było uniknąć zbędnych nieporozumień i cierpienia. Kiedy zapada decyzja o rozstaniu – co można zrobić? Atakować, niszczyć, obwiniać – skoro jest jak jest i wybór dokonany , czy uświadomić sobie, że decyzje już podjęte?

Naprawdę można rozstać się na spokojnie, przecież nic się nie wróci, więc po co te gry i ataki?

Jakże często żaden z partnerów nie odpuszcza – co chce uzyskać atakiem?

To naprawdę ważne pytania.

Co się dziej, że nikt nie chce dać ” za wygraną” , bo zamiast skupić się na nowych sytuacjach żądlą siebie wzajemnie jak osy aby udowodnić, kto ma „rację”.

Przecież wszyscy cierpią w tej sytuacji.

Tak wiele siły, energii i zdrowia idzie na marne zamiast na regenerację psychiczną w tak wymagającej dla życia sytuacji.

(Tu przypomina mi się film pt. „Wojna państwa Rose” (1989), gdzie pokazano , jak wygląda toksyczne rozstanie. Przerażająca nauczka.)

Mądre i świadome podejście do tematu rozstania pozwala uniknąć wielu problemów, a umiejętne poradzenie sobie z tym, co już się wydarzyło, może być jednym z najbardziej pożytecznych przełomów w życiu człowieka.

Potrzeba nam wiedzy o osobistych przekonaniach, lękach , które w nas drzemią i uzdrowić je.