Nasza codzienna życzliwość

zyczliwosc

W dzisiejszym podejściu do życia nie widzę, aby dominowało podejście pełne życzliwości. A Ty?

Życiowe wyzwania, pęd do władzy i bycia „lepszym” od… narzucił schematy zachowania, w których chyba zabrakło miejsca na życzliwość.

Skąd u mnie taki wniosek?
Obserwując osoby trafiające do mnie na sesje indywidualne i ich problemy – widzę, że wykasowaliśmy ze swojego życia coś tak wyjątkowego jak życzliwość.

Daj sobie teraz chwilkę i poszukaj w swoim otoczeniu – ile znasz naprawdę życzliwych osób?

Czy Ty sam do takich należysz?

Trudno się dziwić, że boimy się być życzliwi, ponieważ nie jest to cecha, którą dzisiaj bezpiecznie jest się czysto posługiwać. Zdewaluowała się i ma z goła inne znaczenie.

Nie opłaca się być życzliwym – to przerażające zdanie dociera do mnie od ludzi, z którymi pracuję na sesjach indywidualnych. Mawiają też, że jak masz dobre serce, to musisz mieć twardą d…
Co się stało z człowiekiem?
Skąd to się bierze, że boimy się być życzliwi?
Z czym pomyliliśmy życzliwość?

Kto to jest człowiek życzliwy?
1. «przyjaźnie usposobiony»
2. «będący wyrazem przyjaznych uczuć»
(za Słownikiem Języka Polskiego)
– cecha kogoś, kto lubi innych ludzi, chce ich dobra i gotów jest działać w tym celu, aby działo im się dobrze.

A teraz kilka synonimów słowa „życzliwość”: altruizm, bezinteresowność, cnota, dobro, dobroć, dobroduszność, gołębie serce, ideowość, łagodność, oddanie idei, ofiarność, poczciwość, przytulność, serdeczność, szlachetność, wielkie serce, wierność ideałom, wyrozumiałość, złote serce, afekt, czułość, dbałość, lojalność…przyjacielskość,poszanowanie, wzgląd, życzliwe nastawienie, przyjazny stosunek, wzajemne zrozumienie. (Synonim NET).

Co stoi nam na przeszkodzie, aby być życzliwie usposobionym do świata i ludzi?
Nic?
A może jednak?

Zaczyna się od lęku i pędzi ku korzyściom lub ich brakowi.

Co mam na myśli?
Zrozumiesz, jak sobie odpowiesz na te pytania:
1. Jakich ludzi spotykasz najczęściej?
2. Czym zajmują się ludzie pracujący z Tobą?
3. O czym najczęściej rozmawiają?
4. Czym się zajmują ich umysły?
5. Na co zwracają uwagę?
6. Co stanowi punkt wyjścia dla ich działań?
7.

Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on LinkedIn0
 • Ola Bonk

  Głęboko współczuję wszystkim, którzy mają ten pogląd, że nie opłaca się być życzliwym, i tym, których życie opiera się na rachunku coś za coś, ale masz rację, choćby na samym fb roi się od „złotych myśli” w temacie „oko za oko” i jak masz ukarać kogoś kto nie dość dobrze z Tobą postępuje, albo się nie „sprawdza” tak czy siak, w temacie oczekiwań, żądań i odwetów, i to wszystko z setkami lajków, mnie to przeraża Alinko. Ja bardzo lubię być życzliwa, po prostu świetnie się z tym czuję, nie uległa, usłużna, poddana, tylko szczerze życzliwa, choć często kot obracany jest ogonem, że słaba, lizus, bez swojego zdania, gdy życzliwie nieoceniająca i tolerancyjna, że taka łajza życiowa, na szczęście mam to bardzo gdzieś :))))

  • Olu, uważam, że z życzliwością jest jest jak z oddychaniem – każdy może i umie :) Mamy ją od urodzenia. Trzeba tylko sobie to przypomnieć bez lęku, że gdy ją dajemy, to nic nie tracimy. Oddech zawsze sam dba o siebie – prawda? <3 Stąd napisałam ten artykuł, aby o tym przypomnieć a nie komuś coś wypomnieć ;) I tak za nikogo życia nie przeżyję, więc żyję najlepiej jak umiem.

   • Ola Bonk

    Masz zupełną rację, i nie odebrałam Twojego artykułu jako wypominania, sama też nie to miałam na myśli, tym, którzy myślą tak jak opisałam, po prostu serdecznie z całego życzę, zeby na nowo poczuli tą radość życzliwości, tolerancji i nieoceniania, i nie oceniam ich teraz tylko opisuję moje obserwacje i na pewno nie myśle kategoriami „jak oni mogą” tylko może bardziej „szkoda, że sobie to robią” ale też tak jak piszesz, za nikogo życia się nie przeżyje :)